Image
Eva Mojžíšková

EVA MOJŽÍŠKOVÁ: Chceme, aby se ženy nebály jít do vedení

LIDÉ
INOVACE
TECHNOLOGIE
SVĚT
V POHYBU
Chcete dát svoji kariéru taky do pohybu?
Přidejte se k nám!
Aktuální volné pozice
Jsme světová jednička v řízení pohybu. A především opravdu dobrý zaměstnavatel.

EVA MOJŽÍŠKOVÁ: Chceme, aby se ženy nebály jít do vedení

Projekt Ženy v byznysu se nyní dostává v rámci Parkeru i do České republiky. Na starost si jej vzala jednatelka Parker Hannifin Eva Mojžíšková, která se spolu se svým týmem nyní bude snažit Parker představit jako firmu otevřenou ženám i na vysokých pozicích a přátelskou na všech úrovních.

Mohla byste krátce představit projekt, který nyní v rámci Parkeru startuje také v Česku?

Program Peer W je společností Parker podporovaný celosvětově. Jeho úkolem je naši společnost udělat pro ženy atraktivní, aby se jim u nás dobře pracovalo, zapojily se do firemního života a také aby se dostávaly i do vedoucích pozic a obdržely k tomu adekvátní podporu.

V čem je největší přínos celého projektu v Parker Hannifin?

V Parkeru se snažíme, aby se ženy ne- bály postupovat do vyšších pozic včetně vedoucích nebo významně rozhodovacích. To je jeden ze stěžejních bodů. Rozhodně to ale není jen pro tento účel. Chceme ženám i jako technologická společnost nabídnout práci různého charakteru, protože Parker je významným zaměstnavatelem v regionu, a to nejen místním, ale i středoevropském. Ženy na vysokých pozicích mohou zvýšit produktivitu společnosti jako takové, mohou celé firmě dodat nový vhled, nové zkušenosti. Zároveň si od zapojení do projektu Peer W slibujeme, že se při obsazování nových pozic nebudou nové potenciální uchazečky obávat přihlásit, protože bychom mohli působit jako čistě mužská firma. Chceme s nimi jednat otevřeně, neděláme rozdíly mezi muži a ženami. Ostatně, do projektu jsou i u nás zapojeni také muži. A v neposlední řadě projektem chceme ukázat pestrost pozic, které bez problémů mohou vykonávat i ženy.

Jaké jsou výsledky ze zemí, kde projekt už nějakou dobu běží?

V tomto ohledu hodně záleží na regionu, ve kterém projekt probíhá. Vzhledem k rozličnosti kulturního prostředí a vnímání žen společností jsou různá očekávání a různá naplnění například v Jižní Americe nebo v Evropě. A i v Evropě jsou tyto pohledy velmi specifické, každá země má trochu jiné předsudky vůči ženám na pracovišti i v byznysu jako takovém. Někde je to prostá možnost nebát se zeptat na den volna navíc kvůli nemocnému dítěti, u nás to může být třeba možnost částečně pracovat z domova, když to podmínky dovolí. S naším lokálním týmem právě teď shromažďujeme nápady, jak ženy například podpořit v cestě hierarchií společnosti nahoru, jak lokálně, tak i v jiném závodě. Konkrétní plány vám představíme třeba už v dalším čísle našeho firemního časopisu nebo v rámci aktualit na nově spuštěném Sharepointu jednotlivých lokací. Nové příspěvky již připravujeme!

Jak vy sama jako žena vnímáte náročnost prosazení se v byznysu? Setkala jste se někdy s předsudky jen kvůli tomu, že jste žena?

Teď už naštěstí ne, svoji pozici mám už vybudovanou. Dříve tomu tak ale občas bylo. V prosazení mi pomohlo nebát se oplácet stejným tónem. Když mě někdo obrazně „posílal k plotně“, tak jsem mu řekla, že klidně půjdu, ale ať si uvědomí, že nebude mít jak prezentovat své výsledky nebo například nedostane včas výplatu. Na druhou stranu jindy pomohlo odpovědět v klidu, ale asertivně, z čehož bylo hodně lidí překvapených. Někdy stačí vzít situaci z úplně jiného konce.

Co konkrétně Peer W pro vaše zaměstnance a zaměstnankyně znamená? Co se pro ně změní?

Mužské části chceme jasně ukázat, že někdo možná přemýšlí jinak, nakonec se ale společně dobereme ke stejnému či ještě lepšímu výsledku. Také doufáme, že program pozitivně přispěje k většímu aktivnímu zapojení žen ve vedení firmy lokálně i v regionu a tím úspěchu celého Parkeru.

Více o Parkeru

LIDÉ
INOVACE
TECHNOLOGIE
SVĚT
V POHYBU
Chcete dát svoji kariéru taky do pohybu?
Přidejte se k nám!
Aktuální volné pozice
Jsme světová jednička v řízení pohybu. A především opravdu dobrý zaměstnavatel.